Motywy blokowe vs klasyczne

Udostępnij

Wstęp

Wyjaśnijmy czym różnią się dwa, funkcjonujące obecnie – rodzaje motywów do tworzenia stron na WordPress. Mowa o motywach klasycznych, jak Astra, Kadence czy Blocksy oraz motywach blokowych, opartych o bloki Gutenberg.

Bloki Gutenberg to natywne rozwiązanie WordPressa, przykładem takiego motywu jest WordPressowy Twenty Twenty-four a inne motywy to np. Greenshift, Blockpress, Spectra one i inne działające w oparciu o FSE (full site editing).

Dodajmy tu jedną uwagę, motywy klasyczne chociaż do edycji witryny wykorzystują klasyczny sposób, to mają możliwość budowania elementów treści w oparciu o bloki, nie jest to jednak tak szerokie rozwiązanie, jak w przypadku pełnej edycji witryny czyli full site editing (FSE), jak w przypadku motywów blokowych dla FSE.

Motywy klasyczne

Motyw blokowy WordPress różni się od klasycznego motywu WordPress pod kilkoma ważnymi względami.

Klasyczne motywy takie, jak Astra, Kadence, Blocksy używają szablonów i funkcji PHP, pozwalają użytkownikom zmieniać projekt motywu za pomocą modułu dostosowywania WordPress ale w ograniczonym do danego motywu zakresie.

Każdy motyw ma inny zestaw opcji. Klasyczny motyw przypomina gotowy szablon, którego można użyć do utworzenia witryny. Ma predefiniowane sekcje, takie jak nagłówek, stopka, pasek boczny i obszar zawartości. Możesz dostosować projekt, ale tylko w określonych granicach.

Możesz dodać własny tekst, obrazy i inne elementy do tych sekcji za pomocą edytora WordPress.
Nie można jednak bardzo łatwo zmienić układu ani stylu tych sekcji. Musisz znać kod lub użyć wtyczki, aby zastąpić ustawienia motywu.
Na przykład, jeśli chcesz zmodyfikować nagłówek, musisz przejść do sekcji nagłówka i dostosować go bezpośrednio. Jeśli chcesz dodać linki do stopki, musisz przejść do sekcji stopki i bezpośrednio dodać linki.

Jest to dość proste, gdy wiesz jak, ale nie jest intuicyjne.
Ograniczają Cię również ograniczenia motywu.

Motywy blokowe

Motywy blokowe jak np. Twenty Twenty-four, Greenshift, Spectra One, Blockpress zapewniają znacznie większą swobodę i kontrolę nad projektowaniem witryny niż klasyczne motywy.

Motyw blokowy jest jak zestaw klocków. Do budowy witryny możesz używać różnego rodzaju bloków.

Możesz użyć bloków, aby utworzyć nagłówek, stopkę, pasek boczny i obszary zawartości.
Możesz także używać bloków do tworzenia innych sekcji, takich jak galeria, opis usług, karta produktu, komentarze i wiele, wiele innych.

Możesz przenosić, zmieniać rozmiar i dostosowywać bloki za pomocą edytora witryny. Nie musisz znać żadnego kodu ani używać żadnych wtyczek i nie musisz się uczyć, jak działa motyw ani jak modyfikować CSS.
Możesz utworzyć dowolny układ i styl za pomocą bloków. Możesz utworzyć kilka nagłówków, stopek i wszelkich szablonów stron – używanych dowolnie na różnych podstronach twojej witryny i nie ma tu żadnych ograniczeń.
Możesz także użyć stylów globalnych, aby zastosować spójne kolory, czcionki i odstępy w całej witrynie.

Motywy blokowe są również szybsze i bardziej wydajne niż klasyczne motywy, ponieważ ładują tylko bloki używane na każdej stronie.

Kierunek WordPressa stał się jasny – to motywy blokowe FSE.

To nowy sposób projektowania stron, gdzie wszystko jest dostosowane w edytorze witryny. Tworzenie stron na motywach blokowych to budowanie imponujących stron od razu a i nauka nie jest skomplikowana.
Strony w technologii motywów blokowych [FSE]

Pełna edycja witryny, przy użyciu GreenShiftwyjątkowy motyw oraz zestaw pluginów
do budowy stron w oparciu o bloki Gutenberg.

W pełni konfigurowalny kreator stron

Dodaj do swoich stron wszystko, co chcesz, bez ograniczeń i bez kompromisów. Zapisz do ponownego użycia i użyj w dowolnym kreatorze stron. Dodaj animacje i efekty.